Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri

Yangın algılama sistemi prensibi bir ortamdaki algılama ekipmanları olan dedektörler ile algılama yaparak sistemi alarm durumuna getirip sirenler yardımıyla acil bir durum olduğu ortama bildirilir ve bu uyarı sistemi sayesinde can ve mal kaybının önlenmesi amaçlanır.

Yangın Algılama ve Söndürme Paneli

Sistemin bütün bilgilerinin toplandığı ve işlendiği merkezdir. Diğer bütün cihazların kabloları kontrol paneline bağlanır. Sistemin durumu panel üzerinden takip ve kontrol edilir. Söndürme panelleri dış ortamda durabilmesi için IP65 koruma sınıfına sahip, özel panoların içerisine yerleşimleri yapılmıştır.
Pahalı yeri doldurulamaz ve tehlikeli ekipmanlar için söndürme sisteminde kullanılan başlıca ürünlerden olan paneller ortamdan ısı veya duman algılanmasını ve bunun sirenlerle ortama bildirilmesinin sağlandığı noktadır.

Optik Duman Dedektörü ve Tabanı

Duman dedektörleri korunmak istenen alanda yangından kaynaklı oluşan duman partiküllerini algılayarak yangın alarm paneline bilgi gönderir.
Odanın hakim noktasına yerleştirilir ve kurulumu kolaydır.

Isı Dedektörü ve Tabanı

Isı dedektörleri odanın hakim bir noktasına yerleştirilir ve yükselen ısıyı tespit ederek yangın algılama paneline bilgi verir. Kurulumu kolaydır.

Alev dedektörü ve Tabanı

Alevi algılayan optik hücreler sayesinde yangınlara karşı ortamdaki alevi ya da ani parlamaları algılayıp, durumu kontrol paneline ileten cihazlardır.
Ortamda oluşabilecek alevi ya da ani parlamaları tespit etmek için alev dedektörleri kullanılmaktadır.

Boşaltma Butonu (Release) ve Durdurma Butonu (Abort)

Boşaltma butonu;

Yangın algılama ve söndürme otomatik bir sistem olması yanında manuel olarak da bu sisteme müdahil olunabilmektedir.

Boşaltma butonuna basıldığında hiçbir geri sayım süresi beklenmeden söndürücü gaz mahal içerisine boşaltılır.

Durdurma butonu;

Durdurma butonu söndürme sistemine manuel olarak müdahale etme seçeneği sunar.
Sistemin devreye girmesi için başlatılan geri sayımı iptal etmek için kullanılır.

Siren & Flaşör

Siren;

Algılama Paneline iletilen bilgiler doğrultusunda söndürme sisteminin devreye girdiğini personele bildirir.

Flaşörlü Siren;

Algılama paneline iletilen bilgiler doğrultusunda söndürme sisteminin devreye girdiğini personele sesli ve görsel olarak bildirir.

Kuru Tip Akü

Yangın algılama sistemi aküleri, sistemdeki tüm cihazlar için back-up (yedek) niteliğinde bir durumdadır. Algılama paneli, sirenler, flaşörlü sirenler gibi birçok elemanın yedek gücü olarak çalışmaktadır. Sistemin her ihtimalde çalışır durumda olabilmesi için sistemde dahil olan genel amaçlı bir pildir.