DOOR FAN / SIZDIRMAZLIK TESTİ

Door Fan / Sızdırmazlık Testi

Door fan test gazlı söndürme sistemi uygulanan mahallerde gazın 10 dk içeride kalmasını test etmek amacıyla yapılması zorunlu olan testlerdir. İçeriye nüfuz eden gaz cinsi ne olursa olsun door fan testlerin her odaya uygulanması gerekmektedir.

İlgili standartlarca belirtilen koşullara göre; Door fan testi için ortama nüfuz eden gazın 10 dk sonrasında ortam içinde en az %85’inin bulunması gerekmektedir. Aksi halde mahal testten geçmeyecektir.

Bu testlerde mahalde hiçbir inşai işlemin kalmaması ve devreye alma işlemlerine müteakip yaptırılması gerekmektedir.
Door fan testi için akredite kuruluşlarda yapılan eğitimler neticesinde başarı sertifikası alınıp sadece ilgili personelin yapmakla hükümlü olduğu işlemlerdir. Yangını söndürmek için kullanılan gaz halindeki kimyasal maddelerin çoğunun havadan daha ağır olduğu göz önüne alınmalıdır.
Boşalmaya başlayan söndürücü gaz yerden yükselerek mahali doldurmaya başlayacağı için alçak seviyeli kaçak alanlarından çok hızlı sızmaya başlayacaktır. Test sırasında gaz kaçağına neden olabilecek damper vb. açıklıkların otomasyon ile kapatılması gerekmektedir. Tespit edilen açıklıklar var ise yangın durdurucu malzemeler ile kapatılıp test tekrardan yapılmalıdır.

Yapılacak testin sonucu bir rapor haline ilgili yazılımdan alınacak sonuç raporuna göre idareye teslim edilmektedir.

Door Fan / Sızdırmazlık testi ile ilgili bir sorunuz mu var?

Alanında uzman mühendis ekibimiz Door Fan / Sızdırmazlık Testi ile ilgili her türlü sorunuz için yanınızda.