Gazlı Söndürme Sistemleri

Firmanızın yıllarca emek harcayıp bugünlere gelmesinde payı olan verilerinizin, uzun yıllardır kullanmakta olduğunuz sistemlerinizin ve yerine yenisini koyamayacağınız kadar değerli varlıklarınızın yangın nedeniyle yok olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Basit bir nedenle oluşabilecek bir yangının hem size hem müşterilerinize hem de çevrenizdekilere verebileceği zarar, maddi ve manevi olarak size çok şeyler kaybettirebilir. Yangın nedeniyle bir günlük bir duruş bile size çok büyük gelir, müşteri ve prestij kaybına neden olabilir.

Yangına karşı her zaman önlem alınmalıdır. Ancak doğru yerde doğru sistemin seçilmesi çok önemlidir. Çok değerli sistemlerinizin veya bilgilerinizin olduğu bir yerde, sulu söndürme sistemleri daha büyük hasara sebep olabilir. Bu nedenle değerli varlıklarınızın korunmasında 40 yılı aşkın süredir kullanılan gazlı söndürme sistemleri size uygun çözümü sağlayacaktır.

Gazlı Söndürme Sistemlerinde Söndürme Amaçlı Kullanılan Temiz Gazlar

– Elektriksel iletkenliğe sahip değildir; dolayısıyla elektronik cihazlarınıza zarar vermez.
– Uluslararası standartlara ve yasal kurallara uyulması durumunda insan sağlığı açısından zararlı değildir.
– Geride atık bırakmaz ve temizlik gerektirmez.
– Ortama hızlı bir şekilde yayıldığı için ortamdaki duman ve is miktarını azaltır.
– Üç boyutlu söndürme sağlayarak suyun ulaşamadığı noktalara bile nüfuz eder.

Ayvaz 227 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri

HFC-227, temiz gazlı söndürme sistemlerinde en çok tercih edilen ve uygulaması olan gazdır. 

Tesisinizi yangın durumunda zarara uğratmadan ve kesintiye uğratmadan kullanmanızı sağlar. UL listeli yazılımla yapılan sistem tasarımı sayesinde 6-10 saniye arasında ortama boşaltılır ve Kimyasal yapısı itibariyle yangın ortamındaki ısıyı absorbe ederek yangın üçgeninin ısı bacağını yok eder.

Aynı zamanda yeniden tutuşmayı da engeller. Katı, tutuşabilir sıvı ve elektrik yangınlarını sizi ciddi zararlara uğratmadan engeller. Yangın söndürme sistemi HFC-227 kullanılarak kurulduğu takdirde, söndürme işlemi sonrası ortamda herhangi bir atık, kirlilik, vs. bırakmaz. 

Dünyada en çok kullanılan ve bilinirliği en yüksek olan yangın söndürme gazı olması ve bunun size Ayvaz güvenirliliğiyle sunulması sayesinde bilgi işlem odalarından elektrik odalarına; veri merkezlerinden müzelere kadar birçok uygulamada gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Ayvaz 125 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri

AYVAZ 125, onaylı HFC-125 temiz gazını kullanarak UL listeli bir gazlı söndürme sistemi sunmaktadır. AYVAZ 125 ile en değerli varklıklarınızı koruyabilir, iş devamlılığınızı kesintiye uğratmadan sürdürebilirsiniz. Bildiğiniz gibi tüm temiz gazlı söndürme sistemlerinde gaz koruması istenilen alana deşarj edildiğinde belirli bir süre ortamda kalması gerekmektedir.

HFC-125 fiziksel özellikleri gereği ortamda kalma süresi açısından HFC-227’ye göre %15; FK-5-1-12’ye göre de %25 daha efektif bir çözüm sağlamaktadır. Aynı zamanda AYVAZ 125 sisteminin bir diğer avantajı da bir çok uygulamada aynı hacimdeki odayı korumak için diğer kimyasal gazlara kıyasla daha az miktarda HFC-125 gazına ihtiyaç duyulmasıdır. 

HFC-125 temiz gazı kimyasal özellikleri nedeniyle aynı hacimde m3 başına HFC-227’den %20; FK-5-1- 12’den de %38 daha az gaz kullanarak gazlı söndürme sistemi kurmanızı sağlar. Bu sayede daha küçük boru çaplarıyla daha uzun mesafelere sistem taşınabilir. Ayvaz size AYVAZ 125 ile birlikte daha az gaz, daha az borulama ve kurulum maliyeti ile ekonomik çözümler sunmaktadır.

AYVAZ FK-5-1-12 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri

AYVAZ FK-5-1-12 onaylı Novec 1230 ( FK-5-1-12 ) gazını kullanarak UL listeli bir gazlı söndürme sistemi sunmaktadır. Silindirlerde sıvı olarak depolanıp, yangın esnasında yapılacak boşalımda gaza dönüşmektedir.

Çevreci ve insan sağlığını etkilemeden düşük atmosferde kalma süresiyle tercih edilmektedir. Diğer Temiz gazlar gibi insan sağlığını etkilemeyerek elektrik ve diğer gazlı söndürmenin efektif kullanılacağı mahallerde tercih edilebilmektedir.

Halon 1301 karşısında, çevresel etkileşim parametrelerinde önemli bir iyileşme sağlamaktadır. Novec 1230 söndürücüsü özel tehlike sınıflarındaki yangın koruma için uzun ömürlü sürekli ve  sürdürülebilir çözümdür.

Halon 1301 sisteminin değiştirilmesi için en doğru çözüm: AYVAZ 125

Geçmişte gazlı söndürme sistemlerinin en çok kullanılan ürünü olan Halon 1301’in çevreye verdiği zarar tespit edildikten sonra kullanımı yasaklanmıştır. HFC-125 kimyasal bileşeni özellikleri sebebiyle mevcut Halon 1301 sisteminin değiştirilmesinde size en çok kolaylık sağlayan sistemdir. Mevcut borulamada herhangi bir değişiklik yapmadan sadece merkez ekipmanları AYVAZ 125 ile değiştirerek sistemi yenileyebilirsiniz.

Gazlı Söndürme Sistemlerinin Kullanım Alanları