Islak Alarm Vana Sistemi ve Ekipmanları

Islak Borulu Sprinkler Sistemi, ısıtılan hacimler ve suyun +4°C ‘nin altına düşüp donma ihtimali olmali olmayan ihtiyaçlar için dizayn edilmiştir. Alarm çek vana veya su akış dedektörü mekanik ve elektronik alarm vermesi maksadıyla kullanılırlar.

Uygulama Alanları

– Depolar
– Fabrika ve Atölyeler
– Hastaneler
– Alışveriş ve Yaşam Merkezleri
– Yüksek Katlı Konut ve Rezidanslar

 

 

Islak Alarm Vana Gövdesi

Ölçüler: 3”-8”
Bağlantı Şekli:Flanşlı x Flanşlı
Flanşlı x Yivli
Yivli x YivliMontaj Şekli: Dikey
Çalışma Basıncı: 250psi
Onaylar: FM, UL

 

Geçiktirme Hücresi

Islak tip otomatik sprinkler sisteminde, küçük basınç dalgalanmalarında yanlış alarm vererek paniğe sebep olmasını engellemek maksadıyla kullanılırlar.
Malzeme: Paslanma Çelik
Bağlantı: ¾”Bsp
Çalışma Basıncı: 300psi
Onaylar: FM, UL

 

Su Motor Alarm Gongu

Islak, kuru ve baskın sistemlerle birlikte, iç ve dış ortamlarda kullanılabilen hidrolik operasyonlu su akışını ürettiği yüksek desibel sayesinde kolaylıkla duyulmasını sağlayan çandır. Geciktirme hücresi ile veya trim seti ile de kullanılabilir. Duvara monte edilebilen ve alarm vanası üzerine monte edilebilen olmak üzere iki modeli varıdır.

Alarm vanası veya geciktirme hücresinden gelen hat üzerinde önce pislik tutucu vana kullanılır. Sonra su motor gongu montaj edilir.

Malzeme: Korozyona dayanıklı alüminyum karışım
Su Girişi: ¾”Bsp
Drenaj: 1”Bsp
Çalışma Basıncı: 300psi
Onaylar: FM, UL

 

Basınç Anahtarı

Islak, kuru, baskın ve ön etkili otomatik sprinkler sistemlerinde basınç düşümünü veya artışını tespit ederek alarm vermesi maksadıyla kullanılırlar. Hava ve su basınç anahtarı olarak iki modeli mevcuttur. İç ve dış ortamlarda kullanılabilir. Maksimum basınç ayar aralığı 4-20psi’dir.

Fabrika çıkış ayarı ise 4-8psi arasındadır.

Çalışma Sıcaklığı: -40 °C ~ +71°C 
Bağlantı:  ½” Npt
Çalışma Basıncı: 300psi
Onaylar: FM, UL

 

ISLAK BORULU SPRİNKLER SİSTEMİ PRENSİP ŞEMASI

ISLAK BORULU SPRİNKLER SİSTEMİ PRENSİP ŞEMASI

Sprinkler (1)  patlayınca, su akışının başlamasıyla alarm vanasının klapesi(2)’ni kaldırır ve su akışı aynı anda alarm trim setine (3) doğru ilerlerken ordan da geciktirme hücresine (4) gider. Geciktirme hücresi saniyeler içerisinde dolarken, önce basınç anahtarı (6) sayesinde elektriksel alarm verip, sonrasında su motorlu gong (5) ’a gelen su mekanik alarm vererek çanı çaldırır.